PSYCHOLOGIA SPORTU


Łatwo się rozpraszasz? ,Tracisz motywację? ,Walczysz z wewnętrznym krytykiem? ,Czujesz frustrację bo nie poszło tak jak tego oczekiwałaś? ,a może złościsz się kiedy Ci nie wychodzi? ,Znam na to sposób!

Przez wiele lat sama przechodziłam przez kalejdoskop podobnych emocji. Ciekawość, dlaczego tak się dzieje i chęć, by móc to zmienić popchnęła mnie do tego, aby zgłębić wiedzę na temat psychologii, konkretnie psychologii w sporcie.

Poznałam i stale rozwijam skuteczne metody pomagające w przezwyciężaniu trudności, z jakimi mierzy się każdy, kto trenuje sport.

Bez względu na rodzaj aktywności czy jest to jeździectwo, pływanie czy siatkówka mechanizmy w naszych głowach opierają się na tych samych zasadach. Wszystko zaczyna się w naszych głowach. Począwszy od wyboru dyscypliny, którą uprawiamy. Moment, w którym stwierdzamy: uwielbiam (swój sport), jestem w tym naprawdę dobra.
Może powinnnam zacząć to robić bardziej profesjonalnie?

Pierwsze zawody. Stres. Zaskoczenie i radość po wygranej. Pozytywne nakręcenie na to, by ćwiczyć więcej i znowu wystartować. Moment zwątpienia, gdy mamy gorszy humor. Frustracja, że jeszcze nie wychodzi. Szlifowanie tych samych ćwiczeń. Mozolne treningi. Zastanawianie się, czy to aby na pewno ma sens? Chęć poddania się...
Czasami na zawodach dzieje się coś dziwnego. Wszystko poszło nie tak. Wszystko poszło niezgodnie z planem. Zastanawiasz się, co się w ogóle stało? Przecież na treningach wszystko super wychodziło. Jak to w ogóle możliwe?! Po głębszej autorefleksji dochodzimy wniosku, że byliśmy jakby nieobecni, uciekło nam skupienie lub myśleliśmy o czymś innym. Zabrakło koncentracji na tu i teraz.

Jak więc możnaby temu zaradzić? Co moglibyśmy zrobić, by w przyszłości uniknąć tego niechcianego rozproszenia? (przez które wrkadają się błędy) Jak zwiększyć swoją koncentrację przed wjazdem na parkur? I co najważniejsze, jak nie tracić jej podczas swojego startu? Co zrobić by na zawodach uniknąć rozproszenia. I jak zwiększyć swoją koncentrację w chwili wjazdu na parkur?

Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszam na mój blog oraz do wysłuchania podcastów.
A jeśli czujesz, że chciałabyś popracować z psychologiem sportu - napisz do mnie.